Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk mezunlarını verdi

2017 yılında Tıp Fakültesi’ne öğrenci kabulüne başlayan Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilk mezunlarını verdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Mesut Sezikli; “Fakültemiz 2006 yılında kuruldu, 2009 yılında da Gazi Üniversitesi  Tıp Fakültesi’nde ilk öğrencilerimizi aldık. Çorum için milat ise 2017 de ilk öğrencilerimizi almamızla başladı. 62  öğrenci ile başlayan hikayemiz şu anda 800 öğrenci ile İkbalkent Kampüsü ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nde devam ediyor. İkbalkent kampüsümüz ilk 3 yıl öğrencilerimizin hizmetinde. Her tıp fakültesinin olmazsa olmazı eğitim hastanesidir. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Çorum Devlet Hastanesi ile afiliye olduk. Hastanemiz Çorum ve çevre illere sağlık hizmeti yanında öğrencilerimize de eğitim yuvası olarak görev görmekte.  Ayrıca çeşitli uzmanlık dallarında mezuniyet sonrası TUS sınavı ile fakültemiz bölümlerini kazanan 166 uzmanlık öğrencimiz mevcut.  Ayrıca çeşitli uzmanlık dallarında mezuniyet sonrası TUS sınavı ile fakültemiz bölümlerini kazanan 166 uzmanlık öğrencimiz mevcut. Şimdiye kadar da 30  asistan hekimimiz uzmanlığa hak kazanarak ülkemizin çeşitli bölgelerinde görev yapmaktalar. 17 profesör, 39 doçent, 61 dr öğretim üyemiz ile  hem eğitim hizmeti hem de hastanemizde Çorum ve çevre illerine sağlık hizmeti veriyoruz. Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin büyümesinin buradan yetişen öğrencilere asistanlara daha büyük katkı sağlayacağını biliyoruz bu nedenle de başhekimliğimiz nezdinde Bakanlığımıza teşekkürü bir borç biliyorum. İşte verdiğimiz bu eğitim hizmeti meyvelerini vermeye başlıyor, kıymetli öğrencilerimiz yoğun geçen yılların ardından mezun oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk de 769 öğrencinin eğitim gördüğü Tıp Fakültesi'nde 17 profesör, 39 doçent, 60 öğretim üyesinden oluşan kadrolarla çok yönlü ve kaliteli bir eğitim verildiğini açıkladı.

Tıp Fakültesi'nde eğitimin dışında ülkenin ve toplum sağlığının şartlarının iyileştirilmesi adına büyük fedakarlıklar yapılırken, 17 anabilim dalında 94 araştırma görevlisini öğretim üyesi kadrosunda yetiştirildiğini dile getiren Prof. Dr. Öztürk, “Fakültemiz asistanlık eğitimlerinin verilebildiği bir modüle dönüştü. Bu gelişmeler hocalarımız ve sağlık çalışanları adına çok büyük anlam ifade etmektedir. Ama daha önemlisi Hitit Üniversitesi'nin Çorum'a ve bölgeye kattığı sağlık hizmetleri anlamında büyük değer” şeklinde konuştu.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, Tıp Fakültesi ile birlikte 5 milyon 200 bin muayene gerçekleştirdiğini ve bunun şehir kapasitesinin çok üzerinde olduğunu anlatan Prof. Dr. Öztürk, “Bu rakamlar hastanemizin bölgeye de hitap ettiğini göstermekte. Ayrıca 2022 yılında 4 bin anjiyo ve bin kalp damar cerrahisi müdahalesi yapıldı. Bu sağlık hizmetleri daha önce Ankara gibi büyükşehirlerde verilirken artık hocalarımız sayesinde Çorum'da veriliyor. Korona virüs döneminde hem hastanemiz, hem de hekimleri ulusal düzeyde takdire şayan adımları ve o dönemde örnek gösterilen açılımları oldu. Diyabetik Ayak Merkezi'miz Türkiye'de tek merkeze dönüştü” diye konuştu.

Kuzey Kampüsü 15 Temmuz Spor Kompleksi’nde düzenlenen mezuniyet törenine Vali Mustafa Çiftçi, CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, MHP Çorum Milletvekili Vahit Kayrıcı, AK Parti Tokat Milletvekili Cüneyt Aldemir, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Sezikli, İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sinan Zehir, Eczacılar Odası Başkanı Şefkat Güler, akademisyenler, öğretim görevlileri, tıp fakültesi öğrencileri ile velileri katıldı.

KEP ATTILAR

Konuşmaların ardından mezun olan öğrenciler arasında dereceyle bitiren öğrencilere ‘Başarı Belgesi’ni Vali Mustafa Çiftçi ve protokol üyeleri verdi.

Daha sonra Tıp Fakültesi birinci Tolga Tanrıverdi ismini kütüğe çakarak günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Tören mezun olan öğrencilerin yemin etmesiyle sona erdi.HIZLI ERİŞİM

Twitter instagram Facebook